Medytacja na III Niedzielę Adwentu

Medytacja na III Niedzielę Adwentu

«Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» (Mt 11,3).

Święty Jan Chrzciciel to przewodnik Kościoła na czas Adwentu. Jest największym z proroków, dlatego że na własne oczy zobaczył Tego, którego przyjście zapowiadał. Dzisiejsza Ewangelia pokazuje Jana uwięzionego, który niebawem odda swoje życie za mówienie Prawdy. W tym właśnie momencie wysyła swoich uczniów, żeby stanęli twarzą w twarz z Jezusem i zapytali, czy On jest Tym, na którego czekają. Zadanie, z którym Jan posyła uczniów, może wydawać się dziwne. Przecież rozpoznał już w Jezusie Mesjasza, ochrzcił Go, nazwał Barankiem Bożym. Dlaczego teraz prosi Jezusa o uwiarygodnienie? Być może to tajemniczy moment kryzysu proroka, podobny do tych, które znamy z kart Starego Testamentu. Kryzysu, z którego może wyprowadzić tylko słuchanie Słowa i posłuszeństwo wiary. A może…

A może Janowi zależy na uczniach? Może dziś wysyła mnie i ciebie do Jezusa z tym niepokojącym nakazem: „Idź i pytaj Go: «Czy to Ty, Panie? Czy to Ty jesteś Tym, który ma przyjść?»”. Jan prowadzi do osobistego spotkania z Mesjaszem. Do dialogu z Nim, do wejścia w relację. Dlatego Jezus odpowiada: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we Mnie» (Mt 11,4-6).

W której sytuacji jesteś dzisiaj? Jak poprowadzisz dalej swoją rozmowę z Jezusem? O co będziesz Go prosił? U Niego nie ma nic niemożliwego.

 Panie, proszę, przyjdź i zbaw mnie. Przyjdź do mojego życia ze swoją łaską. Uzdrów mnie. Uwolnij od ślepoty, pomóż mi stanąć na nogi, oczyść mnie z wszelkiego brudu. Otwórz moje uszy na Twoje ożywcze Słowo. Daj mi nowe życie! Ty wiesz, że jestem ubogi, że nie mam nic. Proszę o Twoje błogosławieństwo i łaskę żywej wiary. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

 br. Szymon Janowski